atrakcje

w okolicy

top left decorative corner

A

atrakcje

miasto wikliniarzy

Nasza agroturystyka położona jest w zacisznym wiejskim otoczeniu, dzięki czemu mogą Państwo cieszyć się niezakłóconym wypoczynkiem, ale jednocześnie znajduje się niecałe 10 minut drogi od barwnego miasta Nowy Tomyśl z licznymi atrakcjami turystycznymi.

Należą do nich:

  • Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa
  • Ogród zoologiczny i Park Miejski
  • Osadnictwo olęderskie
  • Zabytki gminne
  • Wikli (Plenery Wikliniarskie, Pikniki z Wikliną, Spacer wiklinowym deptakiem)
  • Nowotomyskie murale
wiklinowe kosze

Na ternach Nowego Tomyśla można odnaleźć ślady osadnictwa sprzed 11 tysięcy lat. Miasto to ma bogatą tradycję uprawy wikliny i chmielu. Naturalne warunki terenowe sprawiły, że od zawsze rosła tutaj w stanie dzikim wierzba, z której to powstają wyroby wikliniarskie. Początkowo do produkcji koszy wykorzystywano dziko rosnącą wierzbę koszykarską, ale z czasem rozpoczęto planową jej uprawę. Dobór odpowiednich odmian wikliny doprowadził do uzyskania wartościowego materiału, w oparciu o który wyroby wikliniarskie z terenu nowotomyskiego zdobyły sobie uznanie w kraju i za granicą.

osadnitwo olęderskie Nowy Tomyśl

W 2000 roku powstał w Nowym Tomyślu największy kosz wiklinowy świata. Do jego produkcji wykorzystano 8 ton wikliny i uzyskał zapis w księdze Rekordów Guinnessa. Od tego czasu dzięki współpracy plecionkarzy i wikliniarzy oraz zaangażowaniu wielu mieszkańców, firm i instytucji powstają na terenie miasta wiklinowe formy zdobiące miejską przestrzeń, czego nie spotkacie Państwo w żadnym innymi mieście.

Przez centrum miasta przebiega wyjątkowy szlak pieszy - "Spacer wiklinowym deptakiem".

Szlak zaczyna się przy największym wiklinowym koszu świata na pl. Niepodległości. Dalej trasa biegnie przez ulicę Mickiewicza, którą zdobią różnorodne wiklinowe formy: oploty elewacji budynków, wiklinowe kwietniki, parasole, postać zwana „Tomysem” i urokliwy pasażem. Szlak kończy się przy muszli koncertowej – całej oplecionej wikliną.

Muzemu Wikliniarstwa i Chmielarstwa

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa organizuje lekcje muzealne, warsztaty plecionkarskie, pokazy – wyplatania oraz z zakresu przetwórstwa wikliny. Prezentowane są, związane z tą tematyką narzędzia i maszyny oraz ogromne bogactwo wyrobów plecionkarskich, zarówno o charakterze użytkowym, jak i artystycznym. W czerwcu Muzeum organizuje Ogólnopolskie Plenery Wikliniarskie, w sierpniu zaś podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego, na terenie Muzeum, odbywa się Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski.

Liczne atrakcje regionu, sielskie krajobrazy i wpaniała przyroda sprawiają, że nasz Penjonat jest idealnym miejscem na wymarzony wypoczynek.

Serdecznie zapraszamy